IPTV Platform olarak internet üzerinden yayın yapmakta olan ve fiyat olanakları ile de kullanıcılara alternatifler sağlayan bir sistemdir. Açılımını yapacak olursak; İnternet protokolü televizyonu anlamına gelmektedir. IPTV paket sistemine bağlı olarak şunu söyleyebiliriz kullanıcılar İP paketleri üzerinden şifreli / şifresiz kanal içeriklerine erişerek izlemek istedikleri dizi & film dahil içeriklere internet bağlantıları üzerinden ulaşabilir.

IPTV kullanıcı sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Öyle ki internet bağlantısı olan hemen her cihazda yayınlarımız çalışmaktadır. IPTV izleyebilmek için tek ihtiyacınız olan şey internet bağlantısı olan bir cihaza sahip olmak. Sonrasında yapılacak birkaç uygulama adımları ile 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yayınınız cihazınıza yüklenmekte.

Sistemimizde bulunan yerli yabancı kanal içeriği ile geniş bir kitleye hitap etmekteyiz. Toplamda ortalama olarak 35 bine yakın kanal içeriğimiz bulunmakta. Bu teknoloji, bilginin iki yönlü akışını sağladığı için oldukça önemlidir. Geleneksel televizyon, tek yönlü bir yayındır. Belirli televizyon programları, belirli zaman aralıklarında sadece televizyon üzerinden izlenebilir ve izleyen kişinin herhangi bir etkileşimde bulunması mümkün değildir. IPTV ise televizyon programlarını çevrimiçi hale getiriyor. Kullanıcılar istedikleri an, istedikleri yerden, istedikleri cihazı kullanarak istedikleri programları izleyebiliyorlar. Yorumlar, beğeniler ve paylaşımlar; bu deneyimi çok daha interaktif bir hale getiriyor. Böylece artık televizyon, kullanıcıların isteklerine göre program üretmek durumunda kalıyor.

IPTV’nin en önemli faydası, istediğimiz programı televizyonumuzdan izleyebilmemiz olsa gerek. Çünkü eve gelip koltuğumuza oturduğumuzda küçük laptop ekranında değil, büyük ve güzel televizyonumuzda kolay bir şekilde istediğimiz şeyleri izlemek istiyoruz. Bu anlamda bu teknolojinin giderek yaygınlaşmasını umuyoruz. IPTV nedir?

IPTV Nedir Nasıl kullanılır

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır ve havadan evdeki bir çatı antenine gönderilir. Anten, dalgaları tekrar elektrik sinyallerine dönüştürür ve TV setiniz ses ve görüntü üretmek için onları çözer. Peki, IPTV nasıl çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken akış halinde verilir, ancak önceden kaydedilmiş programlar ve filmler isteğe bağlı olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. Bazı VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının yetersiz olduğu için sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin genel bant genişliğini ve internet üzerindeki etkisini sınırlamanın bir yoludur. IPTV nedir nasıl kullanılır?